Szpital Wielospecjalistyczny im. dr. Ludwika Błażka
w Inowrocławiu


ul. Poznańska 97, 88-100 Inowrocław

„JEST WIELU PACJENTÓW, KTÓRYCH NIE MOŻNA WYLECZYĆ, ALE NIE MA TAKIEGO, KTÓREMU NIE MOŻEMY POMÓC …”

Szpital Wielospecjalistyczny im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu

Pracownia Echokardiograficzna

nagłówek strony
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Pracownie
  4. /
  5. Pracownia Echokardiograficzna
Koordynator
lek. Piotr Nowakowski
lekarz specjalista w zakresie chorób wewnętrznych, lekarz specjalista w zakresie kardiologii
 
lokalizacja: III piętro , badania gabinet 306  tel: (52) 35 45 247
rejestracja: (52) 35 45 453, (III piętro gabinet 337);
e-mail: echo@szpitalino.pl
Opis:

Pracownia zajmuje się diagnostyką chorób układu krążenia, wykonuje szeroki zakres badań echokardiograficznych.

1. Echokardiografia przezklatkowa – TTE
2. Echokardiografia przezprzełykowa – TEE
3. Echokardiografia obciążeniowa


Echokardiografia (ultrasonokardiografia – UKG, USG serca, ECHO serca) to obrazowa metoda badania serca i naczyń krwionośnych za pomocą ultradźwięków (ultrasonografia). Badanie to umożliwia w sposób nieinwazyjny ocenę struktur anatomicznych serca, a także ocenę ruchu mięśnia sercowego i zastawek wewnątrzsercowych oraz przepływ krwi w obrębie przedsionków i komór serca, dużych naczyń sercowych i naczyń wieńcowych.

1. Echokardiograficzne badanie przezklatkowe – TTE
Badanie wykonywane poprzez ścianę klatki piersiowej. Jest bezbolesne i nieszkodliwe dla zdrowia. Nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Pacjent w trakcie badania leży na lewym boku, prawą rękę kładąc wzdłuż ciała, lewą pod głową – pozycja ta umożliwia lepsze zobrazowanie serca. Lekarz pokrywa głowicę specjalnym żelem po czym przykłada pod różnymi kątami do klatki piersiowej w określonych miejscach.

2. Echokardiograficzne badanie przezprzełykowe – TEE
Poza klasycznym badaniem przez klatkę piersiową stosowana jest też technika badania przezprzełykowego. Badanie jest najbardziej dokładną metodą badania serca, ponieważ przełyk przylega bezpośrednio do serca i uzyskany obraz jest bardzo precyzyjny. Badanie wykonywane jest z użyciem specjalnej sondy, przypomina gastroskopię i trwa ok. 10-15 minut. Sonda wprowadzana jest do przełyku wraz z głowicą ultrasonograficzną i z tej perspektywy ocenia się serce w wybranych sytuacjach klinicznych. Pacjent w trakcie badania ma znieczulone gardło. Po tym badaniu przez 1,5-2 godzin nie może przyjmować żadnych pokarmów i napojów. Badanie nie należy do przyjemnych, ale nie naraża pacjenta na działanie szkodliwych czynników. Pacjent może odczuwać dyskomfort w gardle przez kilka godzin. Jest to zjawisko przemijające.

3. Echokardiograficzne badanie obciążeniowe
•       z Dobutaminą – próba dobutaminowa
•       sterowane stymulatorem

 
Jest to badanie echokardiograficzne obciążeniowe tzw. STRES ECHO, które łączy w sobie dwie metody diagnostyczne: elektrokardiografię wysiłkową (próby wysiłkowej EKG) i badanie echokardiograficzne (echa serca). Ma ono na celu wykrycie niedokrwienia mięśnia sercowego w warunkach jego zwiększonej pracy.

Próba dobutaminowa – polega na dożylnym podawaniu leku o nazwie dobutamina (lek ten powoduje przyspieszenie czynności serca podobnie jak podczas wysiłku fizycznego) w ciągłym wlewie dożylnym z pompy infuzyjnej we wzrastającej co 3 min dawce. W trakcie całego badania monitorowane są: echokardiogram serca , EKG i ciśnienie tętnicze . Jeśli nie udaje się uzyskać optymalnego przyspieszenia rytmu dodatkowo podaje się atropinę, aż do uzyskania docelowej, submaksymalnej częstości rytmu. Po ok.3-5min wlew z dobutaminy zatrzymuje się. Działanie dobutaminy jest bardzo krótkie i w ciągu 5-10 min praca serca stopniowo powraca do stanu wyjściowego.
Echokardiografia obciążeniowa sterowana stymulatorem polega na szybkiej stymulacji serca za pomocą wszczepionego na stałe stymulatora przy użyciu odpowiedniego programatora. Test jest dokładny i bezpieczny. Protokół stymulacji trwa kilka minut. Możliwy jest natychmiastowy powrót do wyjściowej częstotliwości rytmu serca. Stymulacja powoduje wzrost częstotliwości rytmu serca aż do osiągnięcia częstotliwości submaksymalnej dla wieku lub maksymalnej dla danego typu stymulatora. Zwykle ciśnienie tętnicze nie ulega zmianie. W trakcie całego badania monitorowane są: echokardiogram serca, EKG i ciśnienie tętnicze .
Skip to content