Zakład Pomocy Doraźnej i Ratownictwa Medycznego

3. Pozostałe Usługi
  5. Zakład Pomocy Doraźnej i...
KIEROWNIK
mgr Jacek Pawlak
specjalista pielęgniarstwa ratunkowego

lokalizacja: ul. Toruńska 32, 88-100 Inowrocław
telefony: 52 354-52-59, 52 354-54-79, fax 52 357-00-31
telefony alarmowe: 999, 52 355-02-80
e-mail: pogotowie@szpitalino.pl
Z-CA KIEROWNIKA: mgr Piotr Kowalski– specjalista pielęgniarstwa ratunkowego
Pielęgniarz Koordynujący i Nadzorujący: mgr Waldemar Ciechanowski – specjalista pielęgniarstwa ratunkowego

Opis:

Zakład Pomocy Doraźnej i Ratownictwa Medycznego w Inowrocławiu realizuje świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie ratownictwa medycznego i transportu sanitarnego na podstawie umów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W związku z powyższym w Zakładzie Pomocy Doraźnej i Ratownictwa Medycznego funkcjonują:

1. Zespoły Ratownictwa Medycznego,

2. Zespoły Transportu Sanitarnego / Medycznego

Zakres świadczonych usług:

1. W Zespołach Ratownictwa Medycznego (ZRM) dyżurują lekarze specjaliści z zakresu medycyny ratunkowej, anestezjologii, intensywnej terapii i innych specjalności mających zastosowanie w medycynie ratunkowej oraz ratownicy medyczni i pielęgniarze ratunkowi.

Świadczenia w tym zakresie udzielane są w razie stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego – stanu polegającego na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.

W dyspozycji Zakładu pozostaje jeden specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego oraz pięć podstawowych zespołów ratownictwa medycznego. By skrócić czasy dojazdów do pacjentów ZRM stacjonują w następujących miejscach:

• ul. Toruńska 32 w Inowrocławiu,
  • ul. Piasta 7a w Gniewkowie,
  • ul. Niepodległości 47 w Kruszwicy,
  • ul. Główna 35 d w Janikowie,
  • ul. Poznańska 97 w Inowrocławiu.

Zgłoszenia na numer 112 wpływają do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy natomiast powiadomienia na numer 999 odbiera Dyspozytornia Medyczna Ratownictwa Medycznego w Toruniu, która obsługuje wezwania z terenu całego województwa Kujawsko-Pomorskiego. Osoba wzywająca pomoc dodzwania się do Torunia, a dyspozytor wysyła najbliższy względem miejsca zdarzenia zespół ratownictwa medycznego. Dyspozytornia medyczna i zespoły ratownictwa medycznego (ZRM) dysponują informatycznym systemem wspomagającym pracę (tzw. System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego – SWDPRM), którego zadaniem jest m.in. ułatwienie zlokalizowania wzywającego pomocy, zadysponowanie najbliższego zespołu i wskazanie najlepszej i najkrótszej drogi do pacjenta. Skraca to więc czas dojazdu zespołu do pacjenta i zwiększa szansę na skutecznie udzieloną pomoc medyczną.

2. Zakład realizuje także transporty sanitarne w ramach leczenia szpitalnego oraz transporty zlecone przez lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).

Bezpłatny transport sanitarny w POZ przysługuje pacjentom następujących sytuacjach:

• kiedy zachodzi konieczność leczenia określonego schorzenia w innej placówce leczniczej – z wyłączeniem stanów nagłego zagrożenia zdrowia lub życia
  • dla zachowania ciągłości leczenia przez lekarza POZ.

Świadczenie obejmuje przejazd z miejsca zamieszkania pacjenta do świadczeniodawcy i z powrotem. By zgłosić transport sanitarny zlecony przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej dzwonić można pod numer dyspozytorni zakładowej 52 3550280.