Szpital Wielospecjalistyczny im. dr. Ludwika Błażka
w Inowrocławiu


ul. Poznańska 97, 88-100 Inowrocław

„JEST WIELU PACJENTÓW, KTÓRYCH NIE MOŻNA WYLECZYĆ, ALE NIE MA TAKIEGO, KTÓREMU NIE MOŻEMY POMÓC …”

Szpital Wielospecjalistyczny im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Zasady funkcjonowania i segregacji...

W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym nie obowiązuje kolejka wynikająca z kolejności zgłoszeń, a jedynym kryterium wyboru pierwszeństwa jest stan kliniczny zgłaszającego się Pacjenta.

Pacjenci, zarówno dowiezieni przez zespoły ratownictwa medycznego, jak i zgłaszający się samodzielnie (ze skierowaniem od lekarza lub bez skierowania), po zgłoszeniu się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i zarejestrowaniu, poddawani są przez personel medyczny systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne – pielęgniarkę, ratownika medycznego lub lekarza, wstępnej ocenie stanu zdrowia (tzw. triaż). Przeprowadzenie wywiadu  medycznego i zebranie danych służących ocenie stanu zdrowia (w tym wykonanie niezbędnych badań) pozwala nadać Pacjentowi jedną z pięciu kategorii pilności udzielenia mu świadczeń zdrowotnych, gdzie:

  • kolor czerwony – oznacza natychmiastowy kontakt z lekarzem
  • kolor pomarańczowy – oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 10 minut
  • kolor żółty – oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 60 minut
  • kolor zielony – oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 120 minut
  • kolor niebieski – oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 240 minut

Szpital określił:

  • 8 godzin jako maksymalny przewidywany czas na podjęcie przez lekarza dyżurnego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego decyzji o skierowaniu (przeniesieniu) Pacjenta na leczenie do innego oddziału szpitalnego,
  • 6 godzin jako maksymalny przewidywany czas na podjęcie przez lekarza dyżurnego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego decyzji o odmowie przyjęcia do oddziału szpitalnego osoby nie będącej w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego,
  • 1 godzinę jako maksymalny przewidywany czas na podjęcie przez lekarza /lekarza dyżurnego innego oddziału szpitalnego, do którego Pacjent jest kierowany (przenoszony) ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, decyzji o przyjęciu pacjenta na ten oddział.

Pacjenci Szpitalnego Oddziału  Ratunkowego pozostają pod opieką personelu medycznego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego  – pielęgniarki systemu, ratownika medycznego lub lekarza systemu, i są poddawani ocenie stanu klinicznego. Ocena stanu klinicznego Pacjenta dokonywana jest nie rzadziej niż co 90 minut, a jej wyniki są odnotowywane w dokumentacji medycznej.

Osoby, które w wyniku triażu przeprowadzonego w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym zostały przydzielone do kategorii pilności oznaczonej kolorem zielonym lub kolorem niebieskim, mogą być skierowane przez personel medyczny, który przeprowadził  triaż, bezpośrednio do:

  • Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, w dni powszednie w godzinach 08.00 -18.00 lub

Poradni Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, zlokalizowanej na terenie naszego Szpitala –  w dni powszednie w godzinach 18.00 – 08.00, natomiast w soboty, niedziele i święta – całodobowo.

Skip to content